Tanfer Dinler


GİRİŞİM

Tarım Sigortaları

Fellow seçİlme tarihi


Tanfer Dinler ve Tarsim, mirasçı odaklı ve çok paydaşlısigorta poliçe modelleriyle Türkiye tarım sektörünün geleceğinin korunması ve kırsal nüfusta ekonomik içermenin sağlanmasının arkasındaki itici güç oldu.

Türkiye’de işgücünün %25’i tarımsal üretimde çalışıyor ve Türkiye, dünyanın en büyük 7. tarım ürünü üreticisidir. Bu fırsata rağmen, Türkiye kırsalında risk yönetimi, çiftçi dostu tarım sigortasının eksikliği de çiftçiler için yıkımı beraberinde getirmekteydi.

Tanfer Dinler dünyanın ilk katılımcı tarım sigortası örneklerinden birini 30 yıl önce Türkiye’de kurguladı. Çiftçilerin faydasını merkeze alarak tasarladığı sigorta modeli ile özel sektör ve kamu kurumlarını bir araya getirdi, çiftçilerin güçlenmesi için onların çıkarlarını gözeten bir ekonomi modelinin var olması gerektiğini TBMM’yi de içine alan büyük kitlelere anlattı.

Bu süreçte kurulan ve devlet destekli bir havuz sigorta fonu olan TARSIM ile şimdiye kadar 6 milyon tarım sigortası poliçesi yapıldı, çiftçilere kayıpları için yapılan ödemeler 1 milyar doları aştı. Kurguladığı model ve çok paydaşlıdüşünme yapısı sayesinde Tanfer Dinler birçok ülke liderinden davet aldı, dünyanın diğer bölgelerinde katılımcı tarım sigortası fikrinin gelişmesine katkı sağladı. Tanfer Dinler halen Türkiye kırsalında seyahat ederek çiftçilerin nabzını tutuyor, birçok genç tarım girişimcisine rehberlik ediyor.

Uygar Özesmi
Güney Haştemoğlu