Sarphan Uzunoğlu


GİRİŞİM

NewsLabTurkey

Fellow seçİlme tarihi

2021


Türkiye’de haber medyası finansal, teknolojik ve politik olarak açmazda. Gazetelerin okurları azalıyor, yeni okurlar ise, geleneksel “gazete okuma” alışkanlığına sahip değil. Teknolojik açıdan da haberin verilme şekli de ve haberi değerli kılan yöntemler de tamamıyla değişti. Bu gelişmelere uygun yöntemler geliştirilmemesi, vatandaşların haber alma hakkının önünde bir engel teşkil ediyor. Sonuç olarak, demokrasinin şeffaflık, eşitlik, çoğulculuk kavramlarından uzaklaşılmasına neden oluyor.  

Sarphan ve NewsLabTurkey Ekibi, Türkiye gazetecilik endüstrisindeki kurumsal ve bireysel aktörlere ve geleceğin gazetecilerine, gazetecilik pratikleri konusunda eğitim vermeyi ve onları alandaki gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlıyor. Yeni medya uzmanları ile birlikte bir medya topluluğu oluşturuyor. Bu topluluğu, alanın mevcut profesyonelleri ile eğiterek dijital medya araçlarına odaklanan ve ağlarındaki tüm bireyleri sürdürülebilir modeller oluşturmaya teşvik eden çalışmalar yapıyor. Aynı zamanda Anadolu’nun çeşitli noktalarından farklı alan ve gruplarla çalışan çok çeşitli Türkiye medyası için kapasite geliştirme çalışmaları yaparken, tüm vatandaşların habere ulaşmalarının önünü açarak gazetecilik alanını her anlamda destekliyor. 

Bugüne kadar 48 yeni medya tutkunu kuluçka programlarından mezun oldu, yüzlercesi ise çevrim içi ve yüz yüze eğitim programlarına katıldı. NewsLabTurkey ekibinin özel olarak hazırladığı atölye çalışmalarına 120’yi aşkın yerel, 30’u aşkın ulusal medya kuruluşundan gazeteci katılım sağladı. Şu anda 40 kişi daha ihtiyaçlarına göre NewsLabTurkey ağından birebir danışmanlık almaya devam ediyor. 

Dr. Sarphan Uzunoğlu, bugün hem NewsLabTurkey’e liderlik ediyor hem de Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde alanda güçlü gazeteciler yetiştiriyor. Gelecekte NewsLabTurkey Ekibi Türkiye’deki gazetecilik endüstrisini ve basın medya çalışanlarını her anlamda destekleyerek tüm il ve ilçelere yayılan sosyal fayda temelli aktivist, gazeteci ve uzmanların bir araya geldiği bir ağ oluşturmayı hedefliyor.  

Mert Fırat
Gülcan Yayla