Nebahat Akkoç


GİRİŞİM

Kamer

Fellow seçİlme tarihi


Nebahat ve KAMER, 1997’den bu yana Türkiye’nin 23 ilinde yüzbinlerce kadının insan hakları konusunda farkındalık kazanması ve dezavantajlı grupların istihdama katılması için çalışmalar yürütüyor.

Kadına yönelik baskının uzun bir geçmişi olduğu ve değişimin yavaş ilerlediği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, kadınların acil ve kritik ihtiyaçlarına cevap veren sürdürülebilir destek mekanizması bulunmuyor, yerel kültür ve dil kadınları ikinci sınıf statüsüne hapsediyor ve kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına yönelik danışmanlık ağı eksikliği bulunuyor.

Nebahat Akkoç, acil ve kritik ihtiyaçlarına cevap verirken, kadınların birer vatandaş, eş, anne olarak haklarının farkındalığını artırmasını sağlıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kadınlar için kapsamlı bir destek merkezi başlatarak; yasal ve psikolojik danışmanlık, insan hakları eğitimi ve çocuk bakımı gibi bir dizi hizmet sunuyor.

160 kadının namus cinayetine kurban gitmesini engelleyen Nebahat Akkoç, Diyarbakır, Mardin, Batman, Bingöl, Kızıltepe olmak üzere 23 ayrı ilde kadınları ve haklarını korumak adına çalışmalarına devam ediyor. Time dergisinde yayınlanan “modern çağın kahramanları” listesinde yer alan Nebahat Akkoç, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde güçlü bir kadın hareketi yaratılmasının mümkün olacağını düşünüyor.

Şu anda bölgedeki faaliyetlerini genişleterek, yoksulluğun, erkek egemenliğinin ve süregelen siyasi türbülansın demokratik süreçleri uzun zamandır baskıladığı bölgelerde demokratik sistemleri güçlendirmeye yönelik çalışmalar yürütüyor.

Güneşin Aydemir
Tülin Akın