Nazmi Ilıcalı


GİRİŞİM

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği

Fellow seçİlme tarihi


Nazmi ve DATÜB (Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği),  Türkiye’de çiftçileri organik tarım hareketi şemsiyesinde bir araya getirmekte öncü rol oynuyor.

Tarımla geçinen nüfusun yoğunlukta yaşadığı Doğu Anadolu bölgesinde çiftçiler organik tarım konusunda bilgisiz ve birbirinden habersiz olduğu için yanlış yöntemlerle tarım yapabiliyor, bu da arazilerin verimsizleşmesine ve çiftçilerin yoksullaşmasına neden oluyor.

Nazmi Ilıcalı, organik kooperatif ağı oluşturarak küçük ölçekli çiftlikleri desteklemek için finansman düzenliyor ve çiftçilere yeni pazarları güvence altına alacak ve uzun vadeli sürdürülebilirliğe yardımcı olacak yenilikçi ürün çeşitlendirmesi yoluyla yardımcı oluyor. Ayrıca organik ürünler için bir tüketici tabanı oluşturuyor ve çiftlik ürün sertifikasyonu için güvenilir akreditasyon sistemleri inşa ediyor.

3 yıl gibi kısa bir sürede 12 şehirden 3000’in üzerinde çiftçiyi aynı çatı altında toplayarak organik tarım ve hayvancılıkla tanıştıran Nazmi Ilıcalı ve DATÜB, Türkiye’de ilk kez uygulanan organik süt, organik tarım bölgesi, organik ürün işleme ve ambalajlama gibi projelerle organik ürün gamının genişlemesine ve çiftçilerin tüketicilere daha kolay ulaşmasına öncülük etti.

DATÜB’ün2019 planları arasında, devlet tarım politikalarını etkileyecek kamuoyu oluşturma çalışmaları yapmak bulunuyor.

Itır Erhart
Viktor Ananias