Mert Fırat


GİRİŞİM

İhtiyaç Haritası

Fellow seçİlme tarihi

2021


İhtiyaç Haritası ihtiyaç sahiplerini, onlara destek olmak isteyen birey, kurum ve kuruluşlarla aracısız bir şekilde, doğrulanmış coğrafi konum haritalamasına dayalı; tarafları eğitim, sağlık, kültür ve temel ihtiyaç kategorilerinde buluşturan sosyal bir kooperatiftir. Ali Ercan ve Mert, İhtiyaç Haritasını, şeffaf ve açık bir platformla insani yardım sistemini dönüştürmek gayesiyle 2015 yılında hayata geçirmişlerdir.  

 Türkiye’de bağış sistemleri ve bazı sivil toplum kurumlarına karşı güven ve şeffaflık eksikliği desteklerin ihtiyaç sahipleriyle buluşmasını engelleyebiliyor. Özellikle maddi destek yerine ürün, eşya desteği vermek isteyenler ihtiyaç sahiplerine ulaşamıyorlar.  

Bunun yanı sıra özellikle kriz anlarında anlık ve hayati ihtiyaçlar hızlıca belirlenemediğinden kamu kurumları ya da bu noktalarda konularında adım atmak isteyen diğer kurum ve bireyler destekleri organize etmek ve yönlendirmekte zorlanabiliyorlar.  İhtiyaç Haritası; ihtiyaçların yer, zaman, hedef kitle ve tedarik zamanlarındaki potansiyel kaybını en aza indirmek için çalışıyor. İnsani yardım sektörünü şeffaflık ve açıklığa yönlendirerek değiştirmeyi hedefleyen ekip, yardım kuruluşlarına ve karar alıcılara bu alanda öncülük ediyor. 

2015 yılında kurulduğundan bu yana 2021 itibariyle, çevrimiçi platformda 9,14 milyon ürün ihtiyaç olarak listelendi. Bunların 8,4 milyonu karşılandı, bu bağışların toplam değeri ise 400 milyon Türk lirası. Kâr amacı gütmeyen 350 kuruluşla eğitim, sağlık ve yoksulluğun azaltılması ihtiyaçları konusunda özel kampanyalar yürütmek için ortaklıklar kuruldu ve 2021 yılında toplam gönüllü sayısı 10.000’i aştı. Her yıl binlerce üniversite öğrencisini gönüllüleri arasına katarken, fırsat verildiğinde fark yaratmaya can atan, kırsaldaki öğretmenlerin, komşu gruplarının ve sağlık merkezi çalışanlarının desteklerinin hayat geçmesine katkıda bulunuyor.  Hızlı ve ihtiyaca yönelik aksiyon almanın en görünür örnekleri; öncelikle Elâzığ ve İzmir depremlerinde ana işlevlerin gerçekleştirilmesinde; sonrasında, COVID-19 salgınında ve 2021 yaz yangınlarında yaşandı. İhtiyaç Haritası ekibi, hastanelerin acil hijyen ihtiyaçlarını belirlemek için hızlı bir şekilde organize oldu ve kullanıcı topluluklarını mal bağışında bulunmaya davet etti. 

Ali Ercan ve Mert’in gelecek planları arasında, bağış süreçlerinde veri görselleştirme alt yapısından yararlanacak diğer STK’larla da yazılımlarını paylaşmak yer alıyor. IH modelini, Avrupa ve ardından diğer bölgelerde inşa etmek hedefleri arasında.  Hali hazırda İngiltere ve Hollanda’da modelin pilot uygulamasını yapıyorlar. 

İhtiyaç Haritası, yeni nesil kooperatif olarak, sosyal kooperatif alanında örnek teşkil etmektedir. Ali Ercan ve Mert ayrıca, uluslararası alanda platform kooperatif ağı kurucularındandır. 

Ali Ercan Ozgur
Sarphan Uzunoglu