Itır Erhart


GİRİŞİM

Adım Adım

Fellow seçİlme tarihi

2014


Yardımseverlik koşusu platformu Adım Adım ve Şeffaflık platformu Açık Açık’ı birbirini takip eden yıllarda kuran Itır ve Renay, Türkiye’de topyekün bir hareket başlatarak bireyleri Sivil toplum Kuruluşlarına yaklaştırmayı, STK’leri ise daha şeffaf ve güvenilir hale getirmeyi amaçlıyorlar. ​

Türkiye’de bireysel bağışçılık ve gönüllülük oranları uzun yıllardır dünya ortalamasının altında kalıyor. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan en büyük sebep ise bireylerin kurumlara güvenmemesi ve tanıdığı kişilere yardım etmeyi seçmesi. ​Bunun yanında STK’ler gelir kaynakları yetersiz olduğu için etkilerini genişletemiyor, ülke çapında işlere imza atamıyor.

Toplumsal problemlerin çözümü için STK’lerin güçlenmesi ve bireylere yaklaşarak şeffaf ilişki kurması gerektiğine inanan Itır ve Renay işe Adım Adım’ı kurarak bağışladı. Platform sayesinde sadece 2018’de 12 milyon TL’den fazla bireysel bağış 40 STK’ye aktarıldı. Akabinde 2016 yılında Açık Açık’ı kuran ekip 83 STK’yi platforma aldı, bu kurumlar Açık Açık üzerinden mali tablolarını, gelir ve gider kalemleri ile ana çalışma alanlarını bağışçılarıyla paylaştı. ​Ayrıca «Bağışçı Hakları Sözleşmesi»ne imza atarak tüm bağışçılarına diledikleri zaman bağışlarının nereye kullanıldığına dair hesap vereceklerine söz verdiler.

Gelecek planları arasında bu modeli yurtdışına taşımak var. ​

Abdulhalim Demir
Nazmi Ilıcalı