Hasan Zafer Elcik


GİRİŞİM

Otsimo

Fellow seçilme tarihi

2018


Zafer ve Otsimo, özellikle okul öncesi dönemde, özel eğitim ihtiyacı olan çocuklara kolayca ulaşılabilir, ücretsiz ve oyunlaştırılmış eğitim içerikleri sunuyor. Böylece giderek pahalı ve elit bir hale gelen otizm eğitimini demokratikleştiriyor ve her bölgeye ulaştırıyor.

Otizm erken yaşlarda teşhis edilen bir gelişimsel farklılık, otizmli bireylerin toplumsal hayata katılımını sağlayan en önemli etmen ise erken ve yoğun eğitim. Okul öncesi ve ilkokul çağında 375,000 otizmli çocuğun yaşadığı Türkiye’de devlet okullarında verilen otizm eğitimi yetersiz. Özel okulların bir yıllık ücreti ise 20,000 TL’nin üzerinde.

Bu eğitimi demokratikleştirmek isteyen Zafer ve ekibi tasarladıkları aplikasyon sayesinde ebeveynlerin akıllı telefonlarının otizmli çocuklar için birer eğitim aracına dönüşmesini sağlıyor. Dünyanın önde gelen eğitim metodolojilerini cep telefonuna aktararak çocukların sosyal becerilerini, kas gelişimlerini ve akademik temellerini güçlendiriyorlar.

2018 itibariyle Otsimo’nun Türkiye ve ABD’den kayıtlı 80,000 aktif kullanıcısı var. Yaklaşık 16,000 çocuk her hafta Otsimo’yu aktif olarak kullanıyor ve ek aktivitelerle desteklenen çocuklar devlet okullarının kaynaştırma sınıflarına kabul ediyor. Zafer’in gelecek planları arasında Otsimo’nun coğrafi çapını genişletmek ve diğer gelişim gruplarına (disleksi gibi) özel içerikler üretmek yer alıyor.

Burak Arıkan
Mesut Keskin