Güney Haştemoğlu


GİRİŞİM

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı

Fellow seçİlme tarihi

2017


Güney Haştemoğluve Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, risk altındaki çocuklar ve aileleriyle beraber güçlendirici çalışmalar yaparak suça itilmiş çocuk sayısını minimuma indiren hareketin başını çekiyor.

Türkiye’de her yıl 120.000 çocuk adalet sistemine maruz kalıyor.  Çocukların ve gençlerin çoğu, bazen hüküm giyen veya tutuklanan ebeveynlerin çocukları olarak dezavantajlı toplumlardan geliyorlar. Halihazırda, Türkiye’nin hapishanelerinde 12-17 yaş arası 2500’ten fazla çocuk bulunuyor. Hapishanedeki bir başka çocuk grubunu da, annelerinin cezası nedeniyle, bazen hayatlarının ilk 6 yılını hapiste geçiren tutuklu kadınların çocukları oluşturuyor.

Güney Haştemoğluve  Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı Türkiye’de ilk kez adalet sistemindeki çocukları gündeme taşıdı, suça itilmiş çocuklara rehabilitasyon ve çeşitli eğitim imkanları ulaştırarak kamu ve sivil toplum kuruluşlarına iyi örnekler sundu. Vakfın 25 yılı aşkın süredir devam eden çalışmaları sayesinde politika düzeyinde değişimler yaşanıyor, Adalet Bakanlığı içerisinde açılan yeni birimlerle hapishanelerdeki çocukların topluma katılmasını sağlayacak çalışmalar yapılıyor.

25 yıldır alanda aktif faaliyet gösteren vakıf ve Güney Haştemoğlu, adalet sistemindeki çocukların hakları üzerine çalışan diğer girişimler için bir okul ve şemsiye kurum işlevi görüyor.

Tanfer Dinler
Emrah Kırımsoy