Gülcan Yayla


GİRİŞİM

Kodluyoruz

Fellow seçİlme tarihi

2021


Ülkemizde her üç gençten biri işsiz. Üstelik Türkiye, Avrupa’nın her yıl en çok üniversite mezunu veren ülkesi. Çünkü gençlerin okullarda öğrendikleriyle iş hayatının onlardan bekledikleri gitgide ayrışıyor. Özellikle teknoloji ilerledikçe ve eğitim sistemi yerinde saydıkça bu ayrışma daha da büyüyor. Eğitim sisteminin, teknolojinin ve iş dünyasının dinamiklerini yakalayamaması her yıl on binlerce gencin kariyer hedefleriyle aldığı eğitim arasında sıkışıp kalmasına sebep oluyor.

Gülcan ve ekibi, Kodluyoruz’u bu soruna müdahale edebilmek için 2016’da kurdu. Kodluyoruz, Türkiye’yi teknoloji alanında dünya çapında bir yetenek merkezi yapmayı hedefliyor. Bunun için, gençlerin aldıkları eğitimle teknoloji alanında istenen beceriler arasındaki farkı kapatacak eğitimler sağlıyor. Verdiği eğitimlerin yanında oluşturduğu toplulukla da gençlere harekete geçme ve birbirlerini zorlayıcı iş arama döneminde destekleme şansı tanıyor.

Kodluyoruz, üç ayaklı bir stratejiyle çalışıyor: İlk ve ana program, gençlere ücretsiz kodlama eğitim kampları yoluyla daha iyi bir eğitim sunmak. Bu eğitim kampları, gençlere günümüzün sektörel ihtiyaçlarına yönelik yüksek kaliteli bir eğitim sunuyor ve mezunların işe alım süreçlerinde aktif rol oynuyor. İkinci adım olarak, Gülcan ve Kodluyoruz, eğittikleri gençlerin ilk işlerine başlama yolculuklarında birbirlerine destek olmaları için “Kodluyoruz Mezunları” topluluğunu yürütüyor. Son olarak, gelecek nesillere yatırım yapmak için Kodluyoruz Junior ile Türkiye’nin pek çok ilinde 18 yaşından küçük çocuklara ücretsiz eğitimler sağlanıyor.

Mezunların sayısı 3.000’e ulaştı ve gittikçe artıyor. 2020‘de katlanarak büyüyen mezunlar ağı; kadın yazılımcılar, farklı geçmişlere sahip gençler, İstanbul’da ve Anadolu’da çalışan mezunlarla derinleşiyor ve çeşitleniyor. 2021’de giderek artan bir şekilde, kendi işletmelerini kuran mezunlar, Kodluyoruz ağından yetenekleri işe alıyor. Mezunlarının %80’i 6 aydan daha kısa sürede istihdam ediliyor.

Gülcan’ın Kodluyoruz için ölçeklendirme planları arasında, Patika.dev’in de yardımıyla var olan eğitim sistemleriyle daha fazla iş birliği yapmak ve böylece sektörün talep ettiği kalitede eğitimi çok daha fazla gence ulaştırmak var.

Sarphan Uzunoglu
Mine Ekinci