Emrah Kırımsoy


GİRİŞİM

Gündem Çocuk Derneği

Fellow seçİlme tarihi

2014


Emrah ve Gündem Çocuk, yetişkinler için inşa edilmiş bir dünyada çocukların okullarında, yerel yönetimlerde ve hatta ülke yönetiminde söz sahibi olabilmeleri için çalışıyor.

Her üç çocuktan biri yoksulluk içinde yaşıyor veya çocuk işçi olarak çalışıyor; her altı kız çocuğundan biri çocuk gelin ve birçok çocuk yeterli eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim haklarından yoksun yaşıyor. Çocukların karar alma süreçlerinde yeterince aktif rol oynamamalarıyla birlikte; insan hakları da fazlasıyla ihlal edilmektedir.

Emrah Kırımsoy ve Gündem Çocuk Derneği, bir yandan çocuk hakları atölyeleri ile çocuklarda ve çocuklarla çalışan uzmanlarda çocukların hayatın her alanında “hak sahibi” bireyler oldukları farkındalığını oluşturuyor, diğer yandan çocuk medya atölyeleri ile çocukları kendi görüşlerini oluşturabilme ve dile getirebilme konusunda güçlendiriyor. Bu sayede çocukların büyümeyi beklemeden toplumsal sorunların çözümünde aktif rol oynayabilmelerini sağlıyor.

Gündem Çocuk’un geliştirdiği çocuk hakları ve çocuklarla çalışma eğitimleri 5 bin gönüllüye uygulandı. Kurgulanmasına destek olduğu masaüstü oyunları 15 bin çocuğa ulaştı, “Anayasam” ve “Mesajım var” kampanyaları ise Türkiye’den 1000 çocuğun yeni anayasa ve seçimlere yönelik taleplerini dile getirmesini sağladı. Gündem Çocuk, kamuoyu oluşturma çalışmalarını internetten canlı yayınlar yoluyla sürdürmeye devam ediyor.

Güney Haştemoğlu
Yaşar Adnan Adanalı