Alp Toker


GİRİŞİM

NetBlocks

Fellow seçİlme tarihi

2019


Alp ve NetBlocks ekibi, internet kesintilerinin ve sansürlerinin tespit ve takibine yönelik aygıtlar geliştirerek vatandaşları ve savunuculuk gruplarını güçlendiriyor. NetBlocks ekibi internet tarihinde bir ilke imza atarak online bilgi ve araçlara erişimin bir insan hakkı olduğunu savunuyor, öğretiyor ve iyi pratikleri çoğaltıyor. Alp, geliştirdiği araçlarla edindiği verileri aktivistler, gazeteciler ve akademisyenlerle paylaşarak bir sonraki adımı atıyor ve vatandaşların bilgiye ulaşım haklarına en doğru şekilde ulaşmasını hedefliyor.  

2018’de dünya çapında internete erişimin %55’e  çıkmasıyla online platformlar bilgiye ulaşmada ve iletişimde çok önemli araçlar haline geldi, buna karşın ulusal ve uluslararası internet politikaları bu platformları düzenleyecek yasaları belirlemede geç kaldı. Bununla birlikte dünyada devlet otoriteleri vatandaşların bilgiye ulaşma ihtiyacının en çok olduğu, özellikle sosyal veya politik değişim zamanlarında  interneti kesme ve/veya bazı içerikleri sansürleme eğilimindeler. Bireyler, görece yeni olan bu platformdaki haklarından bihaber, bilgiye ulaşma haklarını savunmakta zorluk çekiyorlar. 

Gerçek zamanlı ve spesifik bölgelerdeki kesintileri tespit eden teknolojiler üreten ve bunu yurttaş gruplarıyla açık kaynak halinde paylaşan NetBlocks ekibi, online sansürlere karşı yerel taban hareketleri örgütlemeyi ve böylece bireylerin bu konudaki bilincini artırmayı hedefliyor. Alp ve ekibi bu konuda ilgililere ücretsiz atölyeler düzenleyerek kişileri, toplulukları ve savunucuları bilgilendiriyor. 

Mine Ekinci
Burak Arıkan